zvyšování starobních důchodů - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu zvyšování starobních důchodů, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Vládní důchodová reforma a konsolidační balíček jsou souhrnem těžkých kompromisů, přiznává ministr práce a sociálních věcí a šéf lidovců Marian Jurečka. „Člověk cítí tlak z různých stran, jako KDU-ČSL jsme samozřejmě na své partnery také tlačili,“ říká. Za jeden z úspěchů lidovců považuje zachování výchovného pro důchodkyně, byť do budoucna zanikne. Dalším reformním terčem by se mohly stát podle Jurečky příliš vysoké výdajové paušály živnostníků. Na celý rozhovor se můžete podívat ve videu výše.
Vláda chce k roku 2050 uspořit na výdajích na důchody tři procenta HDP. Návrh důchodové reformy, kterou představil ve čtvrtek ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), si klade za úkol pomoci udržet na uzdě penzijní systém, do něhož se v příštích desetiletích začlení silné populační ročníky. Stát chce v principu postupně snižovat vlastní podporu a přimět současné pracující obyvatele, aby si sami spořili na stáří.
Výrazný vzestup inflace, kterému české hospodářství čelilo od podzimu roku 2021, vedl také v jistých kruzích k nárůstu přesvědčení, že pro státní rozpočet není většího požehnání než právě dvouciferné tempo zdražování. Inflace prý vládě přihrává nezamýšlené příjmy, které „nerozdává lidem“. Státnímu rozpočtu tak údajně pádivý růst cenové hladiny prospívá. Realita však tomuto učebnicovému pohledu na věc způsobuje vážné trhliny.
Návrat stevardek a křeslo místo dvojsedačky. RegioJet kupuje nové busy za čtvrt miliardy Mimořádné valorizace důchodů nahradí dočasný příspěvek Německý důchodový systém přečkal krizi i inflaci. S nečekanými přebytky Sestavili jsme pro vás přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v E15 psali.
Výjimečné zvyšování penzí z důvodu vysoké inflace, k němuž jen loni došlo dvakrát, nahradí dočasný příspěvek. Stát ho bude vyplácet měsíčně a automaticky. Vláda zároveň zpřísní podmínky pro předčasný odchod na odpočinek, ze stávajících pěti let zkrátí lhůtu na tři roky. Žádosti budou komplikovanější. Změny by mohly platit už od září. Na tiskové konferenci to řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle vicepremiéra a šéfa STAN Víta Rakušana má Jurečkův návrh podporu celé vládní ...
Na penze nejsou peníze a v dohledné době to bude jenom horší. Představa, že si důchody lze vyvzdorovat a vydemonstrovat či že je nějaká jiná, lepší vláda umí zařídit, je opravdu hloupá.
Ekonom Filip Pertold v rozhovoru pro INFO.CZ popisuje těžkosti, s jakými vláda připravuje konsolidaci státního rozpočtu. Za jednu z příčin neutěšeného stavu označuje nepřipravenost všech politických stran na vládnutí. „Politické strany jsou u nás do určité míry prázdné schránky – ani jedna z nich nemá dostatečný odborný aparát, ani jedna nemá připravené strategické dokumenty nebo dlouhodobou koncepci pro jednotlivé resorty,“ říká.
Ve středu se před úřadem vlády sešli odboráři, aby mimo jiné protestovali proti navýšení věku odchodu do důchodu, ačkoli parametry důchodové reformy ještě nejsou schválené. Původně měly být její detaily známy již v březnu, kvůli jednáním ale dojde k jejich zveřejnění až v dubnu. Vláda však s plošným posouváním věkové hranice nepracuje. „Takový návrh ani není na stole,“ potvrdil E15 ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Důchodový systém se řítí do propasti. Všichni to vědí, ale politici s tím nic nedělají. A už ani neudělají. To jsou hlavní závěry analýzy společnosti Cyrrus. Demografie je neúprosná a zatímco nyní na jednoho důchodce připadají více než tři ekonomicky aktivní lidé, v dalších dekádách tento poměr klesne pod 1:2. Spolu s tím se výrazně zvýší rozdíl mezi důchody a průměrnou mzdou. Nejhůře dopadne ročník 1985.
Vítězem boje s vysokou inflací jsou důchodci s opakovaně valorizovanými penzemi, rodiny s malými dětmi se ocitly mezi poraženými. To je hlavní argument většiny vládních stran, které chtějí zvýšit rodičovský příspěvek o 50 až 60 tisíc korun ze stávajících 300 tisíc. Tuto částku vyplácenou až do čtyř let věku jednoho dítěte stát už tři roky nezvýšil.